DID, azaz disszociatív személyiségzavar
Igen, jól olvastad. A legújabb kutatásom erre a pszichológiai állapotra irányul. Azért nevezem így betegség helyett, mert igazából ez tényleg egy állapot, amelyet az agy hozott létre külső traumák és a poszttraumás stressz hatására annak érdekében, hogy megvédje a pszichét a feldolgozhatatlan eseményektől.
Sok esetben ez egyfajta önvédelmi mechanizmus vagy nevezhetjük túlélési módnak, aminek eredményeképp az egyén olyasmiket tapasztal, amelyek talán – majdnem minden esetben – megnehezítik a mindennapjait. Sokáig – pontosan 1977-ig, William Milligan esetéig – nem is számoltak ezzel a rendellenességgel, és csak később kezdett vele foglalkozni a tudomány. Ennek hatására több ilyen mű is született, először Daniel Keyes Szép álmokat Billy! és Billy Milligan háborúit említeném meg. A pszichológus író több hónapon keresztül készített interjút a három nő megerőszakolásával meggyanúsított férfival, aminek következtében megjelent ez a díjnyertes kétkötetes regény. Ezt megelőzte az Ötödik Sally, amely szintén ezt a témát dolgozza fel. Ezen túl több film is készült a már említett Billy életéről, amiken kívül még a Széttörve, a Sybil, a Viharsziget, a Legbelső félelem, az Azonosság és a Titkos ablak című filmek is érintik ezt a témakört. Magyar szerzőnk, Babits Mihály tollából a Gólyakalifa fordul a multiplex személyiség irányába.
A kutatásomat saját műhöz – Veled vagyok című regényemben – is szeretném felhasználni, de bízom benne, hogy nektek is adtam ötletet ezzel, ha mást nem, egy jó filmnézős délutánt. :)